Става въпрос за милиарди: Какво пише в плановете за закриване на въглищните централи?

20666
Става въпрос за милиарди: Какво пише в плановете за закриване на въглищните централи?
Снимка: Twitter

1,150 млрд. евро или 2,24 млрд. лева от Фонда за справедлив преход ще получат регионите на Стара Загора, Перник и Кюстендил за закриване на въглищните централи.

Конкретно предвидената за региона на Стара Загора сума е 936 млн. евро, за Кюстендил – 122 млн. евро, и за Перрик – 92 млн. евро. Това става ясно от последния вариант на териториалните планове за справедлив преход, публикувани от Министерството на икономиката и енергетиката на 29-ти септември.

Конкретно

Предвидените пътища за енергиен преход отчитат и Плана за възстановяване и устойчивост на България (ПВУ), според който производството на електрическа енергия от въглища ще бъде преустановено до 2038 г. Още: Протестите продължават: Ето кои пътища в страната остават блокирани

Новите ВЕИ мощности ще се увеличат с 3.5GW, в резултат на което ВЕИ мощностите ще достигнат общо 5.2 GW и системите за съхранение (батерии) могат да достигнат 1 GW.

До 2030 г. наличните базови мощности в България, използващи лигнитни въглища, се очаква да възлизат на 1.6 GW. ВЕИ мощностите ще бъдат доразвити като инсталираните мощности ще достигнат 7.5 GW, включително офшорна вятърна енергия и системи за съхранение на енергия с капацитет от 1.6 GW.

До 2035 г. ще бъде поддържан капацитет от 1 GW мощности, използващи лигнитни въглища, за обезпечаване на критичните нужди за осигуряване на националния електроенергиен баланс при различни климатични и геополитически сценарии.

Междувременно се очаква капацитетът на ВЕИ да надхвърли 10 GW към посочената година с включени офшорни вятърни електроцентрали с капацитет от 1.5 GW, както и системи за съхранение. Още: Шефът на ТЕЦ „Брикел“: Няма срок 2038 г. в териториалните планове

Не се очаква въглищните мощности да имат значима роля в енергийния микс на България след 2035 г., се сочи в плановете.  

Област Стара Загора е определена като най-засегната от прехода, тъй като четирите въглищни ТЕЦ и мини са разположени на нейна територия. Водещата ѝ позиция се дължи на енергийния комплекс „Марица Изток“, което показва структурната роля на въгледобивната промишленост в икономиката на областта.

Работната ръка, привлечена от тези предприятия през 2020 г., е 8,2 хиляди души от Стара Загора, 1,5 хиляди – от Хасково, 900 от Сливен, 600 от Ямбол и 100 от други райони. Тези общини предоставят общо 11,1 хил. служители (или 97% от общата потенциално пряко засегната работна ръка). От Старозагорска област най-засегнати са общините Раднево и Гълъбово, заедно с главния градски и икономически център Стара Загора.

Процесът на постепенно прекратяване на производството на енергия от въглища в енергийния комплекс „Марица Изток“ (който включва четирите ТЕЦ-а – „Ей И Ес Марица Изток I“ , ТЕЦ „Марица Изток 2“ ЕАД, „Контур Глобал Марица Изток 3“ АД , ТЕЦ „Брикел“ ЕАД и „Мини Марица-изток” ЕАД) не е започнал, докато в областите Кюстендил и Перник вече се осъществява.

За Стара Загора като референтни са взети две конкретни години - 2030 г. (намаляване на емисиите от въглищни ТЕЦ) и 2038 г. (най-късната планирана дата за приключване на поетапното извеждане от експлоатация).

До първата от двете години трябва да бъдат открити минимум 12 хиляди алтернативни работни места в други сектори, а до втората - още поне 15 хиляди. Още: Ето кои фирми са заявили интерес за инвестиции по Плана за енергийния преход

Предвидено е да се създаде специално предприятие „Конверсия на въглищните региони“ (КВР). То ще предприеме дейностите по възстановяване и подготовка на рекултивираните терени на въглищните мини да се използват за други дейности след 2026 г. Ще играе ключова роля в осигуряването на инфраструктура за нови промишлени дейности. Другата му важна задача ще е дългосрочно възстановяване на изоставени индустриални площи и справяне с всички рискове и бариери за развитието на общините и общностите – независимо дали чрез киселинен дренаж, други токсични течове, самозапалване на оставащи въглищни пластове.

Служители на въглищните централи трябва да се преквалифицират, за да отговорят на нуждите на бъдещата икономика - чистата енергия и енергийната ефективност, в т.ч. фотоволтаични панели, електрическо оборудване и технически елементи за фотоволтаични панели, кабели, инвертори, алуминиеви рамки за фотоволтаични системи, хидролизатори за производство на водород, допълнително оборудване за водород, геотермално оборудване ‒ тръби, клапани, автоматизация и т.н., оборудване за съхранение на електроенергия, инструменти, резервни части.

Според подхода „Справедлив преход за всички“, разработен от Световната банка, възстановяването и използването за друго предназначение на земята обикновено е дълъг процес, който има за цел да осигури безопасно и отговорно закриване и възстановяване на въглищни мини. Световната банка информира, че ако бъдат оставени без внимание, земите за добив на въглища и свързаните с тях активи могат да се превърнат в скъпоструваща отговорност за поколенията с влияние върху околната среда за бившите въгледобивни общности.

Планиране

Периодът до 2027 г. ще се използва за планиране преди закриване на мината, но и за подготвителни дейности за ранно закриване. Добивът на въглища трябва да става така, че наклонът на откосите да е безопасен за възстановяване, да се внедри подходяща система за дренаж и мониторинг на водата. Тези дейности са основна отговорност на минната компания. В периода след 2027 г. добивът на въглища ще се извършва успоредно с дейности по възстановяване и рекултивация на земите. Още: ЕК обяви какво ще се случва с българския план за енергиен преход

Намаляването на производството на електроенергия от въглища ще бъде замествано с нови мощности - нови ВЕИ мощности и системи за съхранение, междусистемни връзки и нови ядрени мощности. Част от земите, на които се добиват въглища, ще се използват за развитие на нови мощности и промишлени дейности.

Въгледобивните мини (откритите находища) и прилежащата земя ще се нуждаят от мащабна рекултивация и промяна на предназначението в мащаб, невиждан досега в България, която има огромен потенциал да осигури основа за трансформация и справедлив преход в региона.

Тези дейности ще изискват участието на голям брой работници и дълъг период от време за завършване, което ще осигури алтернативно използване на наличния персонал и оборудване от КВР.

КВР ще е готова да поеме основната отговорност  за подготовка на рекултивираните терени след 2025 г., за което ще се подготви предварително с предпроектни проучвания и проектиране. 

Средствата от Фонда за справедлив преход, предвидени за региона на Стара Загора възлизат на 936 млн. евро. Инициативите в плана за преход са по три стълба, чрез които да се създаде качествена и трайна заетост в областта.

Стълб 1 - Индустрия за устойчиви енергийни решения със следните мерки: Рекултивация на кариерите за лигнитни въглища; Схема за подпомагане на създаването на вериги на добавена стойност, базирани на водород; Подкрепа за създаването на индустриални паркове за чисти технологии (с нулеви емисии); Схема за подпомагане на фотоволтаични паркове с електролизьорни и/или системи за съхранение на енергия; Схема за подпомагане на използването на зелен водород; Подкрепа за производството, разпределението и оползотворяването на биометан, производството на енергия от растителна биомаса и производството на енергия от вятърни турбини. Още: И "Топлофикация-Русе" на протест срещу плановете за справедлив преход

Стълб 2 - Социална подкрепа и подкрепа за заетостта със следните мерки: Картографиране на уменията на засегнатата работна сила; Преквалификация и повишаване на квалификацията; Мерки за енергийна ефективност и ВЕИ с фокус върху енергийната бедност; Схема за подпомагане на потребители производители и енергийни общности

Стълб 3 - Разнообразяване на местната икономика с мерки: Диверсификация и адаптиране на предприятията към икономическия преход; Подкрепа за научни изследвания и иновации за предприятия.

До 15.09.2023 г. са получени предложения за инвестиции на стойност 1,7 млрд. лева, чрез които ще се запазят и разкрият общо 4358 работни места. Инвестиционни намерения са подали фирмите „Металик“ АД, SMART ENERGY GROUP, Nedshroeff, Monbat, European Energy A/S, „КонтурГлобал Марица Изток 3“ АД, Кроншпан България ЕООД, Rezolv Energy, „Мини Марица Изток“ ЕАД, НЕК ЕАД, Galabovo Solar. 

Според анализа област Кюстендил е най-уязвима от гледна точка на социално-икономически и демографски тенденции, тъй като процесът на постепенно преустановяване на добива на въглища и производството на електрическа енергия от въглища може да се проследи до последните две десетилетия. Междувременно не се планират нови работни места и икономически дейности.

Най-засегнати са общините Бобов дол (с 500 заети ), Дупница (с 700 заети) и Кюстендил (със 100 заети). Предвижда се обаче справедливият преход към неутрална по отношение на климата икономика да обхване цялата територия на област Кюстендил. Още: Блокиралите АМ "Тракия": Денков да дойте тук

На територията на община Бобов дол има находища и действащи въглищни мини, там е и ТЕЦ „Бобов дол“ (630 MW). Добивът на въглища там все още е в ход с пълния капацитет на топлоцентралата.

През 2020 г. работната сила на минно-енергийните компании е концентрирана в област Кюстендил – 1,5 хил. служители и 100 са пътуващи от други области. Отделно община Бобов дол ще е потърпевша, защото 44,16% от бюджета ѝ през 2020 г. е от ТЕЦ-а.

За област Кюстендил референтни са две конкретни години — 2030 г. (намаляване на емисиите от въглищни ТЕЦ) и 2038 г. (последната планирана дата за приключване на постепенното прекратяване).

През първата етапна година ще са необходими около 2,2 хиляди алтернативни работни места, а до 2038 г. - още 2.7 хиляди.

Средствата от Фонда за справедлив преход, предвидени за региона на Кюстендил, възлизат на 122 млн.евро, разпределени в няколко стълба. 

Стълб 1 - Индустрия за устойчиви енергийни решения със следните мерки: Рекултивация на кариерите за въглища; Схема за подпомагане на МСП за производство на съоръжения за възобновяема енергия; Подкрепа за създаването на индустриален парк за чисти технологии (с нулеви емисии); Схема за подпомагане на фотоволтаични паркове и производство и използване на зелен водород, включително за съхранение на енергия; Подкрепа за производство и разпространение на биогаз (биометан) и производството на енергия от биомаса от растителен произход; Подкрепа за използването на геотермална енергия в региона за търговски цели и за централно отопление.

Стълб 2 - Социална подкрепа и подкрепа за заетостта с мерки: Картографиране на уменията на засегнатата работна сила; Междурегионален център за професионално обучение и образование в област Кюстендил; Мерки за енергийна ефективност за справяне с енергийната бедност; Схема за подпомагане на производството на потребители и енергийни общности.

Стълб 3 - Разнообразяване на местната икономика с мерки: Диверсификация и адаптиране на предприятията към икономическия преход; Център за научни изследвания и иновации.

Пряко засегнати са общините Перник и Радомир

В община Перник има находища и действащи въгледобивни мини, ТЕЦ „Република“ (със 105 MW електрическа мощност и 502 MW) инсталирана топлинна мощност).

Уязвимостта към прехода е значителна, тъй като алтернативните икономически дейности, които биха заменили добива на въглища и производството на енергия от въглища, не могат да компенсират брутно добавената стойност, генерирана понастоящем от минния и енергийния сектор. Преходът оказва влияние основно върху община Перник.

Секторите, които постепенно ще бъдат преустановени, са: въгледобивни дейности, производство на енергия с използване на въглища (вкл. електроенергия, топлинна енергия и пара), с изключение на ТЕЦ за отопление, в случай че докаже, че отговаря на критериите за устойчивост по Директива RED II.

Въглищната промишленост по границата между област София и област Перник включва следните две мини – мина Бели брег и мина Станянци. И двете мини доставят лигнитни въглища на ТЕЦ Бобов дол и ТЕЦ „Топлофикация“ - Перник. През 2020 г. общият брой на наетия персонал възлиза на 148 (от 256 през 2016 г.) служители в мина „Станянци“ и съответно 62 (от 310 през 2016 г.) служители в мина „Бели брег“. Още: Васил Велев иска още фирми в списъка за справедлив преход

Въздействието върху местния пазар на труда ще бъде значително, тъй като минният и енергийният сектор са структурният икономически сектор и работодател.

За област Перник са взети като референтни две години – 2030 г. (намаляване на емисиите от въглищни ТЕЦ) и 2038 г. (последната планирана дата за завършване на спирането).

В първата ключова година ще са необходими около 1,5 хиляди алтернативни работни места в други икономически сектори, а до 2038 г. - още около 1,8 хиляди.

Средствата от Фонда за справедлив преход, предвидени за региона на Перник, възлизат на 92 млн.евро.

Стълб 1 - Индустрия за устойчиви енергийни решения с мерки: Рекултивация на минните терени; Подкрепа за МСП, фокусирани върху научноизследователска и развойна дейност, проектиране и монтаж на фотоволтаични панели; Подкрепа за МСП, насочени към инсталации за биогаз (биометан); Схема за подпомагане на съоръженията за производство и използване на ВЕИ и зелен водород.

Стълб 2 - Социална подкрепа и подкрепа за заетостта с мерки: Картографиране на уменията на засегнатата работна сила; Преквалификация и повишаване на квалификацията; Мерки за енергийна ефективност и ВЕИ, насочени към енергийната бедност; Схема за подпомагане на потребители производители и енергийни общности.

Стълб 3 - Разнообразяване на местната икономика с мерки: Развитие на индустриална и логистична зона Перник; Център за научноизследователска и развойна дейност за промишлеността, подкрепящ услуги като изследователски център за промишлен дизайн и научен център за материалознание.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Германците изработили 775 млн. часа неплатен извънреден труд през 2023 г.

Възстановена е работата по поддръжката на републиканските пътища

Оборотите на хотели и ресторанти подкрепят индекса на бизнес услугите у нас

Износът и вносът на Китай изненадващо се върнаха към растеж

Сериозен ръст на парите в хазната от "Лукойл", рядка проверка на наличностите в предприятието

Азербайджан е готов да доставя допълнителни количества природен газ за България

Доклад: Популярността на САЩ като глобална сила намалява в световен мащаб

Два сектора раздвижват пазара на труда през април

Електрохолд Трейд доставя на Нестле България 13 МВТЧ зелена енергия през 2024 г.

Българските компании все още могат да кандидатстват за милионите за иновации

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика